تاریخ دقیق انتخابات مجلس ۹۸ + جدول زمان بندی

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو دور برگزار خواهد شد. تاریخ دقیق انتخابات مجلس ۹۸ در ۲ اسفند ۹۸ خواهد بود و همچنین اولین انتخابات میان‌دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم نیز به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

به گزارش راهبرد معاصر؛ بر اساس آخرین اخبار انتخابات، ستاد انتخابات کشور تاریخ دقیق انتخابات مجلس ۹۸ را مشخص کرد و برنامه زمان‌ بندی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را منتشر کرد. طبق این برنامه زمانبندی، ثبت نام داوطلبان از دهم تا شانزدهم آذر در محل فرمانداری ها در تمام ۲۹۰ حوزه انتخابیه انجام گرفت.

همچنین پس از بررسی سوابق و صلاحیت داوطلبان در مراجع چهارگانه و اعلام نظر شورای نگهبان، وضعیت تایید صلاحیت یا رد صلاحیت اولیه هفته گذشته به اطلاع داوطلبان نمایندگی مجلس رسید و رد صلاحیت شدگان ۳ روز برای اعتراض به رد شدن صلاحیتشان فرصت یافتند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان و رئیس ستاد انتخابات کشور در نتیجه بررسی مجدد اعتراضات، ۲ هزار نفر تایید شدند و تعداد نامزدهای انتخابات مجلس به ۲ هزار و ۱۰۰ نفر افزایش یافت. در نهایت وزارت کشور در ۲۲ بهمن ۹۸ اسامی نهایی نامزدهای انتخابات را به مراکز حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌کند.

تبلیغات انتخاباتی از ۲۴ بهمن آغاز می‌شود و داوطلبان تا سی‌ام بهمن می‌توانند برنامه های خود را تبلیغات انتخابات مجلس در حوزه های انتخابیه اعلام کنند و ستادهای خود را راه اندازی کنند.

زمان برگزاری انتخابات مجلس 98

شرکت در نظرسنجی انتخاباتی راهبرد معاصر

زمان برگزاری انتخابات مجلس ۹۸

تاریخ دقیق انتخابات مجلس ۹۸ و رای‌گیری هم در روز جمعه دوم اسفند خواهد بود و کاندیداها لازم است اکثریت مطلق آرا را به دست آورند تا راهی بهارستان شوند. به عبارتی لازم است در روز انتخابات حداقل ۵۰ درصد ارای رای دهندگان حوزه انتخابیه خود را بدست آورند در غیر این صورت دو نفر اولی که بیشترین رای را به دست آورده باشند راهی رقابت در دور دوم انتخابات مجلس ۹۸ می شوند که در اردیبهشت ۹۹ برگزار می شود و روز دقیق آن اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز ۲ اسفند ۹۸ انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات متصدیان برخی مشاغل برای نامزدی در انتخابات مجلس ۹۸ باید تا شانزدهم خرداد استعفا داده باشند.

جدول زمان بندی انتخابات مجلس ۹۸

مهلت استعفای نامزدهای مجلس۱۶ خرداد ۹۸
تاریخ ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس ۹۸۱۰ الی ۱۶ آذر ۹۸
تاریخ اعتراض به رد صلاحیت ها۲۲ دی تا ۱۲ بهمن
تاریخ رسیدگی به اعتراضات۱۲ الی ۱۵ بهمن ۹۸
تاریخ نهایی اعلام تایید صلاحیت شدگان۲۲ بهمن ۹۸
تاریخ انتشار اسامی نامزدهای تایید شده۲۳ بهمن ۹۸
تاریخ تبلیغات انتخابات مجلس ۹۸۲۴ الی ۳۰ بهمن ۹۸
زمان ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی۱ اسفند ۹۸
تاریخ دقیق انتخابات مجلس شورای اسلامی۲ اسفند ۹۸
تاریخ دقیق انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان۲ اسفند ۹۸
تاریخ دور دوم انتخابات مجلس ۹۸اردیبهشت ۹۹
تبلیغ وینک مگ

→ خواندن مطلب قبلی

آتش‌سوزی در ساختمان بورس تهران | واکنش یک مدیر بورس

خواندن مطلب بعدی ←

جدول نهایی نتایج انتخابات مجلس یازدهم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *